Kenijczyk Ebenyo i Etiopka Muluat wygrywają ciepły Berlin Półmaraton

Kenijczyk Daniel Ebenyo i młodziutka Etiopka Tekle Muluat zwyciężyli w 43. edycji Generali Półmaratonu Berlin. Przy bardzo ciepłej pogodzie i temperaturze znacznie przekraczającej 20 stopni Celsjusza nie powiodły się plany ustanowienia rekordu trasy. Ebenyo zwyciężył w 59:30. Jego rodak  Amos Kurgat (59:42) był drugi, a kolejny z Kenijczyków Isaia Lasoi zajął trzecie miejsce (59:47). Niespełna 20-letnia Tekle Muluat z Etiopii została niespodziewaną triumfatorką z czasem 66:53. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Ftaw Zeray z czasem 67:22, a trzecie Niemka Melat Kejeta, która uzyskała 67:26.

Bieg ukończyła rekordowa liczba 38 712 uczestników, co sprawia że Berlin Półmaraton jest jednym  z największych na tym dystansie w historii.

Daniel Ebenyo na piątkowej konferencji prasowej przed biegiem unikał składania deklaracji o próbie bicia rekordu świata, ale mówi się, że było to jego głównym celem na niedzielę. Srebrny medalista zeszłorocznych Mistrzostw Świata w Półmaratonie narzucił bardzo mocne tempo dzięki swojemu pace makerowi Bravinowi Kiptoo. Obaj przekroczyli 5 km w czasie 13:28, co oznaczało sensacyjny czas na mecie poniżej 57:00. Przypomnijmy, że rekord świata wynosi 57:31 i należy do Jacoba Kiplimo z Ugandy. Tempo było jednak zbyt ambitne, a przy rosnących temperaturach Daniel Ebenyo nie miał szans na jego utrzymanie. Z czasem 27:29 minęli 10km, ale od tego momentu Ebeno biegł już samotnie. Następnie zwolnił jeszcze bardziej i po 15 km (41:35) rekord trasy wynoszący 58:42 stał się również niemożliwy do pobicia.

„Przyjechałem do Berlina, ponieważ chciałem pobić rekord świata. Jednak już od około 11km  miałem problem z kolanem i zrobiło się bardzo ciepło. Wiedziałem już wtedy, że nie uda mi się pobić rekordu, ale następnym razem na pewno spróbuję ponownie” – powiedział Daniel Ebenyo, który stracił  swoją ogromną przewagę na ostatnich siedmiu kilometrach, ale udało mu się „dowieźć” zwycięstwo do samej mety

Dobrze zaprezentował się Niemiec Samuel Fitwi. Pomimo znacznego spadku tempa w końcówce biegu udało mu się pobić rekord życiowy na poziomie 61:33 i zakończyć bieg na dziewiątej pozycji  tak samo jak rok temu. Fitwi uzyskał minimum kwalifikacyjne na czerwcowe Mistrzostw Europy w Rzymie.

Pogoda była wspaniałą, ale tylko dla kibiców. Biegacze bardzo narzekali na nadzwyczajną jak na początek kwietnia temperaturę. Było to widać także w rywalizacji elity kobiet. Nadzieje na ustanowienie rekordu trasy 65:02 i Europy 65:15, który chciała zaatakować Melat Kejeta ulotniły się kiedy czołówka minęła 10km w 31:25. Od tego momentu zawodniczki skupiały się na rywalizacji o zwycięstwo, a nie o rekordy. Etiopki Tekle Muluat i Ftaw Zeray były na prowadzeniu już po 10 km. Na niecałe pięć kilometrów do mety Muluat pozostawiła rywalkę w tyle. Z czasem 66:53 zanotowała 29 sekund przewagi nad Zerayem. Muluat powiedziała, że nie spodziewała się wygranej. Jest zupełnie nową twarzą w biegach ulicznych na świecie. Półmaraton w Berlinie był dopiero jej drugim po tym jak przed miesiącem zajęła drugie miejsce na trasie Ostia – Rzym (67:41).

Melat Kejeta awansował z piątej na trzecią pozycję i uzyskała czas 67:26. Rekordzistka Niemiec  (65:18) przyznała, że było zdecydowanie za ciepło, ale mimo wszystko jest zadowolona ze swojego występu.

Lauren McNeil i Clara Evans z Wielkiej Brytanii zajęły piąte i szóste miejsce z wynikami odpowiednio 70:10 i 70:11. Obie pobiegły szybciej niż 70:30 czyli wynik kwalifikujący do  Mistrzostw Europy w Rzymie.