Koszyce Maraton – 7 czas spośród europejskich krajów

Rok 2023 był wyjątkowy dla maratonu w Koszycach pod wieloma względami. Na pewno stało się tak dzięki rekordowej liczbie biegaczy i doskonałym wynikom sportowym. Jeśli porównamy czas zwycięzcy 2:06:55, z wynikami triumfatorów z innych krajów europejskich to dojdziemy do wniosku, że na Starym Kontynencie lepszy, zwycięski wynik osiągnięto jedynie w sześciu krajach. Mowa tu o Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Czechach i Austrii. Dzięki czasowi zwycięzcy maratonu w Koszycach Słowacja zajęła bardzo przyzwoite 7. miejsce.

Czego się spodziewać w tym roku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto obejrzeć wywiad, jakiego nasza menadżerka ds. marketingu Michala Koniarova udzieliła norweskiemu portalowi RunAgain. Oprócz bogatej historii wydarzenia Michala opowiedziała także o przygotowaniach miasta do obchodów 100. urodzin maratonu, które odbędą się w niedzielę 6 października.

Rozmowa na temat Koszyce Maratonu z Michalą Koniarovą:

Wielu z Was już wie, że maraton w Koszycach powstał dokładnie 100 lat temu 28 października 1924 roku. A kto stał za samym pomysłem przedsięwzięcia? Vojtech Bukovský, który był wówczas młodym biznesmenem. Miał 30 lat i oprócz pracy w rodzinnym sklepie z wielką pasją oddawał się także sportowi. Udokumentowane są przede wszystkim jego wspomnienia z lekkoatletycznych rzutni, zmagania w pięcioboju, biegi narciarskie zimną, czy szermierka. Rok 1924 był rokiem igrzysk olimpijskich w Paryżu, których oczekiwał cały świat. Jaki jest związek pomiędzy tymi igrzyskami, a powstaniem Maratonu Koszyckiego wyjaśnimy w nadchodzącym biuletynie.

W maju 2024 roku w Koszycach odbędzie się upamiętnienie kolejnego, ciekawego wydarzenia. Minie 100 lat od chwili kiedy Czechosłowackie Linie Lotnicze przetransportowały pierwszych pasażerów z Pragi do Koszyc i uruchomiły regularne połączenie lotnicze.

W ciągu ostatnich 100 lat przyleciała tu niezliczona liczba takich samolotów. To także przyczyniło się do dużej międzynarodowości Koszyckiego Maratonu – w jego historii startowali już przedstawiciele ponad 80 nacji.

Zdjęcia: T. Mačej, Carl-Otto Carlengen, Michala Koniarová, Košice Marathon Club, Airport Košice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »