Lemi Berhanu Hayle i Bedatu Hirpa Badane wygrywają Międzynarodowy Maraton w Pradze

Etiopczyk Lemi Berhanu Hayle w imponującym stylu zwyciężył 29. edycję Maratonu Praskiego. Oderwał się od grupy już na 25km i samotnie zmierzał do mety po zwycięstwo. Jego czas na mecie to 2:08:44. Jego przewaga nad drugim zawodnikiem Kipkemoi Kiprono wyniosła 1 minutę i 44 sekundy. Najlepszym Czechem okazał się niespodziewanie Martin Edlman (2:22:19). W samym maratonie wzięło udział ponad 8 000 biegaczy. „Bieg stał na wysokim poziomie. Radość biegaczy jest dla nas organizatorów największą nagrodą. Nie możemy się doczekać 30. edycji w przyszłym roku” – powiedział Carlo Capalbo, prezes komitetu organizacyjnego RunCzech.

Ubiegłoroczny rekord trasy Alexandra Mutiso nadal pozostaje aktualny (2:05:09). Mimo to Lemi Berhanu Hayle, zwycięzca maratonu bostońskiego 2016 spisał się znakomicie. „Jestem bardzo szczęśliwy. Chciałem tutaj wygrać.  Było ciężko, głównie z powodu nieznośnego wiatru” – powiedziała Hayle. Drugie miejsce przypadło Kenijczykowi Kipkemoiowi Kiprono (2:10:28). Trzecią pozycję zajął jego rodak Joshua Kipkemboi Kogo (2:10:51).

W walce o najlepsze pozycje miało liczyć się głównie 4 zawodników. Każdy  nich ma w sportowym CV rekord życiowy lepszy niż 2 godziny i 5 minut. Herpasa Negasa Kitesa, Abebe Negewo Degefa, Lemi Berhanu Hayle i Abayneh Degu Tsehay deklarowali wysoką formę, ale to właśnie Hayle z łatwością była w stanie oderwać się i zapewnić sobie triumf. „Od początku czułem się bardzo dobrze. To był piękny maraton. Sama Praga jest piękna, a kibice dawali niesampwoty zastrzyk energii na całej trasie. Chciałbym tu wrócić jeszcze raz.  – powiedział etiopski mistrz.

Wśród kobiet triumfowała Etiopka Bedatu Hirpa Badane (2:23:41), zaskakując nawet największe faworytki. Na drugim miejscu, ze stratą 1 minuty i 9 sekund, znalazła się Kenijka Dorcas Jepchirchir Tuitoek, a za nią uplasowała się jej rodaczka Amare Shewarge Alene (2:27:32), która w wieku 37 lat zbliżyła się na dwie minuty do rekordu życiowego.

Mistrzynią Czech została Petra Pastorová (2:47:03). „Jestem niezwykle szczęśliwa. Biorąc pod uwagę mój wiek, było to ogromne wyzwanie, ale jednak się udało” – powiedziała 47-letnia zwyciężczyni.

Film z imprezy:

Link do wyników:

https://www.runczech.com/file/edee/2024/05/fm24-overall-result.pdf?vgo_ee=hla%2BwNvdNM6%2FHFJq%2FNH8ie8e1OZm03tw5iOF9ktu4lcSZuvCgmW5%3Akee9N8H4EuUCzJXunMHDiNWN%2FZJHKl%2Fw

Więcej w mediach społecznościowych:

Facebook – https://www.facebook.com/runczech

Instagram – https://www.instagram.com/runczech/

Twitter – https://twitter.com/RunCzech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »