Projekt EuroHeroes szuka nowych gwiazd. Przedsięwzięcie zainteresowało już ponad 11 tysięcy biegaczy z zagranicy

Europa słynęła z wielu biegowych idoli. Emil Zatopek, Paula Radcliffe, Stefano Baldini… Cel idei EuroHeroes jest taki sam. – Chcemy, aby europejscy lekkoatleci stawali na podium na całym świecie, jak również zamierzamy pokazać wspaniałe gwiazdy z regionu. I, co najważniejsze: pragniemy, aby mistrzowie zainspirowali następną generację – mówi Carlo Capalbo, prezes RunCzech.

EuroHeroes został zaprezentowany przez RunCzech w 2018 roku, we współpracy z Europejską Federacją Lekkiej Atletyki. W tym sezonie seria EuroHeroes zawiera w sobie półmaratony, które zostały nagrodzone mianem World Athletics Road Race Labels – Mattoni Półmaraton w Karlowych Warach, Mattoni Półmaraton w Czeskich Budziejowicach, Mattoni Półmaraton w Ołomuńcu i Mattoni Półmaraton w Uściu nad Łabą. Podczas tych wydarzeń elitę współtworzyć będą jedynie biegacze z Europy. 

Projekt EuroHeroes został uznany przez Europejską Federację Lekkiej Atletyki za najlepszy w 2019 roku (ze względu na restrykcje związane z koronawirusem, cykl miał dwuletnią przerwę). Od tego czasu ponad 150 zawodników z europejskiej elity wzięło udział w biegach w ramach przedsięwzięcia. Łącznie wystąpiło w nich 105 204 zawodników, w tym 11 904 osób z zagranicy, z 19 europejskich krajów.

– Nasz cel to dać Europejczykom większą możliwość rywalizacji i wpłynąć na ich rozpoznawalność podczas występów w prestiżowych półmaratonach. Wierzymy, że przy wsparciu Czeskiej i Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki osiągniemy wiele celów. Na przykład, chcielibyśmy, aby trzej najlepsi biegacze w rankingu EuroHeroes zakwalifikowali się automatycznie na mistrzostwa Europy w półmaratonie, w 2025 roku. Te starania wspierają RunCzech i European Athletics. Naszymi biegami także znacząco wspieramy miasta, w których odbywają się imprezy – dodał Capalbo, który organizuje też między innymi półmaraton i maraton w Pradze.

Najlepsi uczestnicy otrzymają status EuroHeroes i zostaną nagrodzeni finansowo.


Obejrzyj EuroHeroes Facecebook live ze specjalnymi gośćmi:

Marco Vasic, Running Unit Director – European Athletics (Europejska Federacja Lekkiej Atletyki)
Militsa Mircheva, profesjonalna biegaczka
Sebastian Hendel, profesjonalny biegacz
Eva Vrabcová Nývltová, RunCzech
Pavel Šikola, Czeska Federacja Lekkiej Atletyki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »