Amanal Petros, Julien Wanders i Matea Parlov Kostro faworytami biegu w Hannoverze

Grupa najlepszych europejskich długodystansowców pobiegnie w ADAC Hannover Maratonie, zaplanowanym na 26 marca. Wielokrotny rekordzista Niemiec, Amanal Petros i rekordzista Europy na dystansie półmaratonu, Julien Wanders ze Szwajcarii są na liście startowej tego tradycyjnego wiosennego biegu. Srebrna medalistka mistrzostw Europy, Matea Parlov Kostro z Serbii wraca do Hannoveru, gdzie ustanowiła swój rekord życiowy. Kenijczyk Jonathan Maiyo, z życiówką na poziomie 2:04:56 jest obecnie najszybszym zawodnikiem elity. Wśród pań to miano dzierży Niemka, Rabea Schoneborn (rekord życiowy 2:27:03).

Organizatorzy ADAC Hannover Maraton, którzy po raz pierwszy przesunęli termin imprezy z tradycyjnego, kwietniowego na koniec marca, spodziewają się ponad 20 tysięcy zarejestrowanych biegaczy, którzy wezmą udział w 31. edycji (włączając w to biegi na krótszych dystansach). Ubiegłoroczny zwycięzca maratonu w Hannoverze, Hendrik Pfeiffer, który ostatnio zmienił klub i obecnie rywalizuje w barwach lokalnego TK Hannover, będzie 26 marca walczył na dystansie półmaratonu, a później nastawia się na maraton w Bostonie (17 kwietnia). ADAC Hannover Maraton to impreza nagrodzona tytułem World Athletics Road Race Label. Internetowe zapisy na wszystkie biegi są wciąż możliwe TUTAJ.

Amanal Petros stał się ostatnio pierwszym niemieckim lekkoatletą w historii, który poprawił trzy najważniejsze krajowe rekordy w biegach ulicznych. Jest już posiadaczem rekordu w półmaratonie (1:00:09) i maratonie (2:06:27). Dołożył do tego rekord w biegu na 10 kilometrów (27:32) w hiszpańskim Castellon. 27-latek, który poprzedniego lata w Monachium zajął czwartą lokatę w mistrzostwach Europy w maratonie, obecnie trenuje w kenijskim Iten. – „Naprawdę czekam na mój pierwszy bieg w Hannoverze. Jestem ciekaw szybkości trasy” – powiedział Amanal Petros, który przygotowuje się z Julienem Wandersem. – „Jeśli mój trening będzie kontynuowany w dobrą stronę, a w dniu zawodów warunki pogodowe będą sprzyjać, mam nadzieję znów poprawić rekord życiowy.” Jeżeli tak się stanie, to Amanal poprawi rekord trasy w Hannoverze, wynoszący obecnie 2:08:32.

Julien Wanders nie mógł do tej pory potwierdzić swojego niesamowitego potencjału na dystansie maratońskim. 26-letni posiadacz rekordu Europy w biegu na 10 kilometrów (27:13) i w półmaratonie (59:13) przebiegł swój debiutancki maraton w Paryżu wiosną 2022 roku. Cierpiąc na problemy z żołądkiem, musiał się trzykrotnie zatrzymać, ale i tak ukończył bieg w czasie 2:11:52. Później, w grudniu, Wanders nie ukończył swojego drugiego maratonu w Walencji, po przebiegnięciu pierwszej połowy trasy w 63 minuty i 22 sekundy. Na płaskiej trasie i przy bardzo dobrych pacemakerach, ADAC Hannover Maraton może być świetnym miejscem dla Juliena Wandersa na satysfakcjonujący wynik na tym dystansie. – Czas poniżej 2:10 byłby dobry. Postawiłem na Hannover po rozmowie z Amanalem na temat tego biegu – powiedział Julien Wanders.

Interesujące będzie również to, co osiągnie w Hannoverze Jonathan Maiyo. 34-letni Kenijczyk ustanowił swój rekord życiowy w poprzednim roku w Dubaju (2:04:56). To już czas z najwyższej półki. Chociaż Maiyo nie pobiegł ponownie aż tak szybko, to parę razy zaprezentował niezłą dyspozycję. W grudniu zajął czwarte miejsce w Maladze, finiszując w czasie 2:09:47.

Niemka Rabea Schoneborn, bliźniaczka Deborah Schoneborn, powraca na ADAC Hannover Maraton i obecnie jest najszybszą kobietą na liście startowej (rekord życiowy 2:27:03). Rabea zajęła drugie miejsce w Hannoverze przed rokiem (2:27:35), a później pokazała się z dobrej strony na mistrzostwach Europy. W Monachium zajęła 12 miejsce indywidualnie i zdobyła Puchar Kontynentalny z reprezentacją Niemiec.

Lekkoatletką, która finiszowała za Rabeą Schoneborn w poprzednim roku w Hannoverze (2:28:39, rekord życiowy), a później zajęła niespodziewanie drugie miejsce na mistrzostwach Europy w upalnym Monachium (2:28:42) jest Matea Parlov Kostro. Ostatnio 30-latka ustanowiła swój rekord w półmaratonie (1:09:53) i jest na dobrej drodze do solidnej poprawy rekordu życiowego pod koniec marca.

Z życiówką na poziomie 2:27:05 Viktoriia Kaliuzhna z Ukrainy jest drugą najszybszą kobietą na liście. Ze względu na wojnę w jej ojczyźnie, obecnie Viktoriia mieszka w Polsce, niedaleko Wrocławia. Kaliuzhna rywalizowała na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich i mistrzostwach Europy, ale w obu przypadkach nie ukończyła biegów ze względu na wysokie temperatury. Teraz będzie gotowa na solidny powrót. Pełna wiary we własne możliwości będzie też w Hannoverze Polka, Aleksandra Brzezińska. W grudniu, w Walencji Brzezińska ustanowiła swój rekord na poziomie 2:28:09.

Na zdjęciu Amanal Petros (autor: Norbert Wilhelmi)