Artur Pinkowski przetestował buty ASICS GEL-CUMULUS 25

Swoją przygodę biegową rozpocząłem jeszcze w szkole podstawowej gdzie brałem udział w zawodach szkolnych na krótkim dystansie, jednak większą satysfakcję sprawiały mi samotne kilku kilometrowe wybiegania po leśnych ścieżkach.

W zawodach sportowych zacząłem regularnie startować od 2012 roku specjalizując się w ultramaratonach górskich, do których należą między innymi: Ultramaraton Karkonoski – 44 km, Bieg Ultra Granią Tatr – 70 km, Biegi w Szczawnicy na dystansach 43 i 95 km, Bieg 7 Dolin – 100 km, Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 130 km, Łemkowyna Ultra Trail – 150 km, Bieg Rzeźnika 80 km. Biegam również w zawodach ulicznych, co potwierdzają moje życiówki:

10km – 41m18s

15km – 1h05m29s

21km – 1h33m57s

42km – 3h20m00s

foto-1
foto-118


Większość treningów biegowych przeprowadzam w terenie, jednak potrzebuję również butów, które pozwolą mi cieszyć się treningami po nawierzchni asfaltowej. Jak podaje producent, „ASICS GEL-CUMULUS 25” to model przeznaczony  dla biegaczy neutralnych, szukających wygodnych i stabilnych butów z dodatkową amortyzacją do treningów na asfalcie.

foto-131

Po wyciągnięciu „ASICS GEL-CUMULUS 25” z pudełka od razu zwróciłem uwagę na charakterystyczny kształt podeszwy, w której nie  ma wcięcia w części środkowej dzięki czemu miałem wrażenie, że stopa w trakcie biegu przetacza się płynnie. Kolejnym elementem, który rzucił mi się w oczy to poszerzenie podeszwy w pięcie oraz w śródstopiu dzięki czemu stopa pewnie i stabilnie lądowała na nawierzchni. Podeszwa buta wykonana jest z pianki „FF BLAST PLUS”, której jest naprawdę dużo, przez co but wydaje się masywniejszy, jednak dzięki takiej ilości pianki mamy gwarancję miękkości i wygody podczas biegania. Duża ilość pianki „FF BLAST PLUS” oraz zastosowana technologia „PureGEL”, która została ukryta wewnątrz podeszwy doskonale absorbuje wstrząsy oraz redukuje obciążenie stawów.

foto-28

Dzięki większej ilość pianki pod piętą w stosunku do palców uzyskujemy 8 mm drop co w moim przypadku wymusza szybsze bieganie, dzięki czemu przy mniejszym wysiłku mogę osiągnąć lepsze czasy. Podczas biegu mam tendencję do zewnętrznego krawędziowania stopy dlatego widząc dużą ilość pianki w podeszwie miałem obawy, że stopa będzie uciekała na boki jednak bardzo dobrze trzyma się buta i pewnie ląduje na podłożu. W bucie zastosowano również technologię „AHAR+” czyli gumową trudnościeralną podeszwę umieszczoną w strategicznych miejscach. Jest to guma węglowa o wysokiej odporności na ścieranie, co w przypadku biegów po twardej nawierzchni wydłuża żywotność buta jednocześnie zapewniając dużą przyczepność.

foto-129
foto-138

„ASICS GEL-CUMULUS 25” nie jest butem terenowym ale jako biegacz górski musiałem sprawdzić jak radzi sobie w trudniejszych warunkach. Na ubitych i suchych leśnych ścieżkach mnie nie zawiódł i biegło się bardzo przyjemnie, za to na piaszczystym terenie oraz mokrej trawie odczuwałem brak agresywnego bieżnika.

foto-132

Cholewka wydaje się gruba i masywna ale wentylacja przy palcach skutecznie odprowadza wilgoć. Większość treningów przeprowadzałem w chłodniejsze wieczory dlatego jestem ciekaw jak buty zachowają się w cieplejsze letnie dni. Język jest dość gruby dzięki czemu przyjemnie przylega do podbicia.

foto-43
foto-39

 Amortyzacja okazała się idealnie dopasowana. Duża ilość pianki „FF BLAST PLUS” zapewnia duży komfort biegu i niwelację wstrząsów jednocześnie zapewniając stabilizację i kontrolę biegu. Duży drop sprawia, że szybkie bieganie robi się naprawdę szybie. Robiąc rozgrzewkę wolnym tempem miałem wrażenie, że trochę się męczę ale w miarę nabierania prędkości bieg stawał się coraz bardziej przyjemny a moje końcowe odczucie jest takie, że im szybciej biegnę w butach „ASICS GEL-CUMULUS 25” tym większą sprawia mi to satysfakcję.

foto-104

„ASICS GEL-CUMULUS 25” to kolejne buty, które pozytywnie zostały odebrane również pod względem estetycznym. Wszystko jest idealnie spasowane a kolory są stonowane i dobrze dopasowane.

Podsumowując „ASICS GEL-CUMULUS 25” stwierdzam, że są to buty bardzo wygodne, komfortowe i dobrze dopasowujące się do stopy z idealną amortyzacją, zwłaszcza dla początkujących biegaczy. Buty bardzo pewnie trzymają się suchej asfaltowej nawierzchni, jednak w mokrym terenie wymagają zwiększonej uwagi. But naprawdę godny polecenia.

foto-135
foto-37

Oceniając buty w skali  (od 1-10)

Ocena ogólna: 10

Amortyzacja: 10

Komfort:10

Stabilizacja: 10

Przyczepność: 8

Dynamikę:10

Lekkość: 10

foto-114
foto-21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »