Hamburg otwiera się na kolejną świetną biegaczkę z Etiopii

Następna etiopska gwiazda biegowych tras powinna współtworzyć grono faworytek podczas Haspa Maratonu w Hamburgu, zaplanowanego na 23 kwietnia. W poprzednim roku Yalemzerf Yehualaw poprawiła rekord trasy, uzyskując sensacyjny wynik – 2:17:23, który był też nieoficjalnym rekordem świata wśród debiutantek. Tym razem młodziutka Tiruye Mesfin otwiera listę startową kobiet, której wspaniała życiówka wynosi 2:18:47. Z takim czasem 20-latka jest najszybszą maratonką, która kiedykolwiek włączyła się do biegu. Wśród grupy zawodniczek z rekordami życiowymi pomiędzy 2:22 a 2:25 jest Włoszka Giovanna Epis, która na szybkiej hamburskiej trasie może chcieć zaatakować rekord Italii.

Internetowa rejestracja na 37. edycję Haspa Maratonu w Hamburgu wciąż jest możliwa: TUTAJ.

– Po ubiegłorocznym, fenomenalnym biegu Yalemzerf Yehualaw, teraz czekamy na powitanie kolejnej superszybkiej Etiopki w Hamburgu. Wygląda na to, że Tiruye Mesfin jest tutaj w stanie również uzyskać coś specjalnego – powiedział główny organizator, Frank Thaleiser.

W wieku zaledwie 20 lat Tiruye Mesfin przebiegła jeden z najszybszych debiutanckich maratonów w historii. Rzecz działa się w grudniu ubiegłego roku, w Walencji. W niezwykle silnej stawce była szósta, z czasem 2:18:47. Z takim wynikiem byłaby w stanie wygrać większość innych międzynarodowych maratonów. Dodatkowo Tiruye Mesfin, która zaczęła zagraniczne występy jesienią 2021 roku, błysnęła bardzo obiecującą formą nieco ponad trzy tygodnie temu, zajmując czwarte miejsce w lizbońskim półmaratonie (uzyskała tam rekord życiowy – 1:06:31).

Najsilniejszą rywalką Tiruye Mesfin powinna być w Hamburgu inna Etiopka, Sintayehu Tilahun, także wciąż nowa na międzynarodowych imprezach biegowych. Haspa Maraton w Hamburgu będzie trzecim biegiem na tym klasycznym dystansie dla 23-latki. Po debiucie w czasie 2:45:06 i zwycięstwie w niewielkim włoskim biegu koło Udine, Tiruye przebiegła maraton w Mediolanie w poprzednim roku, zajmując drugie miejsce i znacznie poprawiając życiówkę (2:22:19).

W grudniu w Walencji Giovanna Epis była niespodziewanie blisko poprawy rekordu Włoch w maratonie. 34-latka poprawiła swój rezultat na 2:23:54, tracąc do rekordowego osiągnięcia Valerii Straneo tylko dziesięć sekund. Haspa Maraton w Hamburgu może być kolejną próbą dla Giovanny Epis uzyskania tego celu.

23 kwietnia w Hamburgu debiutantką będzie Stella Chesang. Wielokrotna rekordzistka Ugandy posiada rekord życiowy w półmaratonie wynoszący 1:08:11. Mistrzyni Igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games) w biegu na 10 000 metrów z 2018 roku pokazała silną formę ostatnio, kiedy zajęła dziesiąte miejsce na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych, zorganizowanych w lutym w Australii (Bathurst). Ugandyjski rekord w maratonie wynosi 2:23:13 i jest w zasięgu Stelli.

Więcej informacji o Haspa Maratonie w Hamburgu wraz z możliwością zapisania się na bieg: TUTAJ.

Zdjęcie: Haspa Marathon Hamburg / Hoch Zwei

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »