9. Funchal Marathon z męskim rekordem trasy!

W niedzielę 21 stycznia w Funchal, stolicy portugalskiej wyspy Madera, odbyła się 9. edycja Maratonu Funchal.

W biegu wzięło udział 1511 uczestników z ponad 50 krajów. Miasto tętniło życiem, kolorami, emocjami, ale przede wszystkim radością, którą eksponowali ludzie od najmłodszych do najstarszych. Biegacze przeplatający się z kibicami, licznymi turystami, ale również z mieszkańcami, którzy w ten ciepły, piękny dzień wyszli, aby dopingować maratończyków.

Najważniejszymi  byli tego dnia zwycięzcy maratonu, Portugalczyk José Sousa i Węgierka Fanni Gyurko. José Sousa z klubu Atlético Macedo de Cavaleiros po raz trzeci został mistrzem kraju, ale ustanowił również rekord trasy. Minął metę z czasem 2:21:14. Poprzednim rekordzistą był Nikki Johnstone, który swój najlepszy wynik na tej trasie ustanowił 5 lat temu.

Kolejne miejsca na podium po zaciętej rywalizacji zajęli André Costa i Carlos Papacinza.

Najlepszą panią okazała się Fanni Gyurko z Węgier uzyskując czas 3:05:41. Zawodniczka bez problemu objęła prowadzenie i jako pierwsza zameldowała się na linii mety. Drugie miejsce zajęła Julie Mortensen z Danii, a trzecie Rumunka Raluca Apostol.

Półmaraton wygrała lokalny biegacz Amândio Correia i Brytyjka Sarah-Jane Desilva. Zwycięzcami Mini Maratonu zostali Tom Carpenter z Wielkiej Brytanii i pochodząca z Madery Nilza Ornelas.