Polscy maratończycy poniżej 2:30:00

Henryk Szost – Na mecie Półmaratonu Philips w Pile (2006 rok) – Rekordzista Polski w maratonie 2:07:39

Naczelny, polski mierniczy tras biegowych, człowiek dzięki, któremu mamy pewność, że 10km ma dokładnie 10km, czy półmaraton 21km i 97.5m, Tadeusz Dziekoński opracował bardzo ciekawą statystykę. Stworzył ranking wszystkich Polaków w historii, którzy zeszli poniżej bariery 2:30:00 w maratonie.

Tadeusz Dziekoński oprócz tego, że jest wybitnym testatorem należy do Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Sam jest biegaczem, sam figuruje na opracowanej przez siebie liście i biega maratony do dzisiaj. W stanu na 30.06.2022 miał na swoim koncie aż 383 przebiegnięte maratony!

Pierwszy z lewej – Zdzisław Bogusz

Zatem ilu było tych, którzy uporali się z „zaczarowaną” granicą dwóch i pół godziny? Niemal pół tysiąca. Dokładnie 484. Mało czy dużo? Biorąc pod uwagę fakt, że ranking prowadzony jest od 1966 roku to wynik przyzwoity. Dlaczego od 1966? Ano dlatego, że dokładnie wtedy podczas mistrzostw Polski w Poznaniu pierwszy raz Polak pokonał ten dystans poniżej 2:30. Był nim Zdzisław Bogusz i od razu zszedł poniżej omawianej bariery o ponad 6 minut – 2:23:55. W ostatnich latach poziom wyników mocno się obniżył. W 1994 roku 50-ty wynik w Kraku wynosił 2:22:42. W 2021 na tej pozycji figuruje rezultat 2:35:31, a wspomniane 2:22:42 było 17 czasem wśród polskich maratończyków.

Jan Huruk – najwybitniejszy maratończyk w historii polskiej LA. Na zdjęciu z najbardziej wpływową postacią światowej LA, lordem Sebastianem Coe. (źródło – profil facebookowy Jana Huruka)

Cały czas na szczycie listy jest Henryk Szost (2:07:39), czterech zawodników w historii uporało się z granicą 2:10. Natomiast 209 biegaczy może poszczycić się rekordem życiowym lepszym niż 2:20.

Lista stanowi bardzo ciekawy przekrój maratońskiego trzonu. Do dziś trwa dyskusja na temat od jakiego momentu zaczyna się zawodowstwo. Istnieją opinie, że 2:30 po podporządkowaniu życia pod trening może uzyskać każdy. Zdecydowanie tak nie jest. Poza tym 2:30 w świadomości większości środowiska to już co najmniej namiastka profesjonalnego zawodnika. I na tej liście jest cała masa zawodników, którzy wygrywali lub stawali na podium mniejszych i większych maratonów na całym świecie.

Henryk Szost (nr 9) – rekordzista Polski w maratonie (2:07:39) rusza na trasę półmaratonu w Pile

Lista Tadeusza Dziekońskiego to wynik ciężkiej pracy. Tzw „krecia robota”. Jednak ze względu na blisko 60 lat, które zostały poddane analizie, niektóre wyniki są niewłaściwe, niektórych w ogóle nie ma. Oddajmy autorowi szacunek i sami zaangażujmy się w korektę. Tadeusz sam prosi, aby listę błędów lub braków nadsyłać do niego na adres: taddziek@gmail.com

Wspólnymi siłami pomożemy w opracowaniu tego historycznego zestawienia.

Lista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »