100. Maraton Pokoju w Koszycach: bądź częścią jedynej takiej chwili!

Widzimy się 1 października 2023 roku.

Ile razy możesz zaprosić przyjaciół na setną edycję jakiegoś maratonu? Do tej pory taka sytuacja zdarzyła się tylko raz, w 1996 roku w Bostonie. I teraz wydarzy się ponownie. Najstarszy maraton w Europie odbędzie się po raz setny 1 października 2023 roku.

Kamienie milowe i najważniejsze momenty Maratonu w Koszycach:

* Maraton w Koszycach został przeprowadzony po raz pierwszy w 1924 roku. Był efektem wizyty organizatorów na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Stamtąd wyszła inspiracja.

* Już w 1931 roku najszybszy czas w sezonie osiągnięto właśnie tutaj. Juan Carlos Zabala finiszował w czasie 2:31:28, a rok później wygrał Igrzyska w Los Angeles.

* Nawet II wojna światowa nie przeszkodziła dziejom maratonu, a wołanie o pokój stało się integralną częścią nazwy biegu.

* W 1960 roku wyjątkowa statua maratończyka została umiejscowiona w Koszycach i szybko stała się ważną częścią miejskiej zabudowy. Na podstawie rzeźby znajdują się nazwiska wszystkich zwycięzców imprezy.

* Stopniowo najwięksi biegacze w historii świata pojawiali się w słowackich Koszycach. Zwycięzcy Igrzysk Olimpijskich: Abebe Bikila, Mamo Wolde i Waldemar Cierpinski, ponadto mistrz Europy Ron Hill, rekordzista świata Derek Clayton i wielu innych.

* W 1997 roku zorganizowano tutaj Mistrzostwa Świata w Półmaratonie, które zakończyły się wielkim sukcesem. Dzisiaj maraton wciąż jest organizowany na tej samej trasie. Obece rekordy (2:07:01 i 2:24:04) to najlepsze dowody na świetną jakość trasy.

* W 2013 roku Koszyce uhonorowano tytułem Europejskiej Stolicy Kultury, co pomogło powstaniu nowoczesnej infrastruktury miasta, używanej także podczas maratonu.

* W 2020 roku Sebastian Coe nagrodził Maraton Pokoju w Koszycach mianem lekkoatletycznego dziedzictwa.

ZAPISZ SIĘ NA 100. MARATON W KOSZYCACH JUŻ TERAZ! – link.

Zanurz się w unikalnej atmosferze najstarszego europejskiego maratonu: FILM .

Jesteś zainteresowany głębszym poznaniem historii Koszyckiego Maratonu? Zajrzyj TUTAJ .

10 najważniejszych powodów, aby przebiec Maraton w Koszycach znajdziesz TUTAJ .

Poznaj miasto, w którym narodził się najstarszy europejski maraton: FILM .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »