Najnowsze wieści z maratonów w Bostonie, Berlinie, Londynie i Chicago

Panująca na świecie niepewność związana z COVID-19 odcisnęła również znaczne piętno na środowisku biegowym. Największe maratony świata z cyklu Abbott World Marathon Majors – Berlin, Boston Londyn i Chicago, albo przełożyły terminy na jesień, albo odwołały zupełnie w tym roku.

W porządku chronologicznym sytuacja wygląda następująco:

– 14 września: Boston Maraton. Organizatorzy przedłużyli do 29 maja możliwość rezygnacji ze startu w nowym terminie i zwrotu opłaty startowej. Każdy z uczestników, który miał wystartować w maratonie lub biegu B.A.A. 5K został poinformowany o szczegółach indywidualnie poprzez e-mail. Bieg B.A.A. 10K został przełożony na 22 listopada.

– 27 września: Berlin Maraton. Impreza na pewno nie odbędzie się w wyznaczonym terminie. Nie jest znana nowa data. Do 24 października w Niemczech zabronione są zgromadzenia powyżej 5 tysięcy osób w jednym miejscu i czasie. Obostrzenia ustalone przez Berliński Senat zostały przedstawione 21 kwietnia, zatem sztab organizacyjny dopiero pracuje nad podjęciem decyzji o tym czy przesunąć maraton, czy odwołać. Na razie zgłoszeni zawodnicy proszeni są o cierpliwość i kontakt ze strony organizatora.

– 4 października: Londyn Maraton. Dyrektor biegu Hugh Brasher twierdzi, że wciąż ma nadzieję na zorganizowanie biegu w nowym terminie, ale wszystko zależy przede wszystkim od bezpieczeństwa. Podkreślił, że w dzień imprezy startuje 45 tysięcy osób, a aż 750 tysięcy innych stoi przy trasie i dopinguje biegaczy. Poza tym lekarze, członkowie firm pracujących przy organizacji i około 6 tysięcy wolontariuszy. To wszystko tworzy duże skupisko ludzkie. Jedno z pytań podczas ostatniej konferencji prasowej, które dziennikarze zadali Brasherowi dotyczyło ewentualności zorganizowania maratonu tylko dla elity tak jak miało to miejsce w Tokio gdzie wystartowało tylko 300 zawodników. Dyrektor nie wykluczył takiej opcji, ale stwierdził, że jest to jeden z około 10 scenariuszy, które wraz ze sztabem organizacyjnym omawiali. Nie zdradził również, czy „starcie gigantów”, czyli pojedynek Kenenisy Bekele z Eliudem Kipchoge jest wciąż aktualne w kontekście przełożenia imprezy o pół roku.

– 11 października: Chicago Maraton. Uczestnicy będą mieli możliwość przeniesienia pakietu startowego na rok 2021 jeśli zrezygnują ze startu w tym roku. Nie przewiduje się zwrotu opłaty startowej. Mimo iż na razie organizatorzy podtrzymują przeprowadzenie imprezy w wyznaczonym terminie, wprowadzili opcję anulowania rejestracji. Opcja będzie dostępna na stronie internetowej maratonu od 5 maja. Biegacze powinni jednak pamiętać, że wszelkie koszty poniesione w związku z opłatą rejestracyjną, czy zakupionymi gadżetami nie zostaną zwrócone. Anulowania nie będzie można cofnąć. Jeżeli uczestnik anuluje swój udział nie będzie miał gwarantowanego miejsca na liście startowej w kolejnej edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »