Miesiąc do Generali Munich Marathon
Tegoroczny Generali Munich Marathon zapowiada się imponująco dzięki bardzo dobrej elicie złożonej głównie z zawodników afrykańskich. 13 października na starcie obok Stadionu Olimpijskiego w Monachium staną trzej biegacze z rekordami życiowymi na poziomie 2:08 i dwie panie, które do tej pory świetnie radziły sobie w półmaratonach, a obecnie chcą uzyskać dobre rezultaty na królewski dystansie maratońskim.
Łącznie z biegami na krótszych dystansach, w 38. edycji Generali Munich Marathon spodziewana jest rekordowa liczba ponad 25 000 biegaczy, co stanowiłoby wzrost o około 20% w porównaniu do ubiegłego roku. Około 7 000 osób pobiegnie maraton. Rejestracja wciąż jest czynna na stronie: www.generalimuenchenmarathon.de
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z dynamicznego rozwoju imprezy i tak dużego zainteresowania. To pokazuje, że kierunek w którym zmierzamy jest słuszny, a nasze działania przynoszą efekty,” powiedział dyrektor biegu Gernot Weigl.
Dziś ogłoszono skład części elity zawodników. Najszybszym biegaczem na liście startowej jest Kenijczyk Cosmas Birech. Wygrał on Maraton Rzymski w 2018 roku z wynikiem 2:08:03. W tym samym roku ustanowił również rekord życiowy w półmaratonie wynoszący 60:06. Podczas pandemii nie miał możliwości ścigania, a po zakończeniu lockdownów miał pecha, ponieważ musiał zmagać się z przewlekłą kontucją. Teraz w wieku 38 lat chce spróbować jeszcze raz i ma nadzieję wrócić do swojej najlepszej formy.
Jednym z faworytów będzie na pewno 27-letni Dominic Nyairo. Jego rekord życiowy to 2:08:13. W 2021 roku wygrał swój debiutancki maraton w japońskim Hofu. Kończył wówczas bieg sprinterskim finiszem osiągając na mecie 2:09:34. W 2023 roku wrócił do Japonii i zajął 16. miejsce w mocno obsadzonym Maratonie Tokijskim. Ustanowił wówczas swój aktualny rekord życiowy. Stabilną formę potwierdził w Maratonie Berlińskim kończąc go na 19 miejscu z czasem 2:08:47.
Kolejnym zawodnikiem w czołówce będzie William Kibor. W 2012 roku zajął 5 miejsce w maratonie w Wiedniu notując życiówkę na poziomie 2:08:32. Po dłuższej przerwie wrócił do biegania skupiając się głównie na półmaratonach. Maraton w Monachium będzie jego pierwszym od 2019 roku.
„W ciągu ostatnich dwóch lat padły w Monachium najlepsze wyniki w historii naszej imprezy. Mam nadzieję, że ponownie zobaczymy zwycięzców na mecie w okolicach 2:08-2:09, a najszybsze panie w przedziale 2:25-2:27” – powiedział Gernot Weigl
Na liście kobiet uwagę zwracają szczególnie dwie zawodniczki. Shamilah Kipsiror rozpoczęła karierę dopiero w zeszłym roku mając już 36 lat. Gdy po raz pierwszy startowała poza Kenią, od razu odniosła sukces, wygrywając Półmaraton w Gandawie z wynikiem 67:53. Następnie Kipsiror zadebiutowała w maratonie w Wenecji w październiku ubiegłego roku, kończąc bieg na czwartym miejscu z czasem 2:28:13. W tym roku w Rzymie ustaliła swój rekord życiowy na 2:27:33.
Jedną z jej najgroźniejszych rywalek będzie Ugandyjka Viola Chemos. Do tej pory biegła tylko jeden maraton, ale było to na znacznej wysokości w Eldoret w Kenii. Jej wynik to 2:36:38. 31-latka w lipcu wygrała półmaraton w Kaptagat również na znacznej wysokości n.p.m. w Kenii, z czasem 69:23. Zawodniczki liczą, że właśnie w Monachium znacznie poprawią swoje rekordy życiowe.
Więcej informacji na temat Generali Munich Marathon oraz rejestracja dostępne są na stronie: www.generalimuenchenmarathon.de.
Zdjęcie: Norbert Wilhelmi