„50 lat Maratonu Berlińskiego” – 29 września 2024 r okrągła rocznica
Poszukiwanie „finiszerów” z roku 1974
W niektórych naszych ostatnich komunikatach prasowych informowaliśmy o poszukiwaniu zawodników, którzy ukończyli I edycję Maratonu Berlińskiego w 1974 roku. Pierwsza oficjalna nazwa imprezy brzmiała: „Pierwszy Berliński Maraton Ludowy”. Podczas premiery w 1974 roku przy Waldschulallee 80 wystartowało 286 biegaczy z 4 krajów, a na metę dotarło 244. 29 września 2024 udział weźmie 50 000 uczestników. Oczekuje się, że na „Strasse des 17 Juni” w Berlinie-Mitte będą to reprezentanci aż 140 krajów.
Peter Bartel – finiszer z 1974 roku, który wpadł na pomysł kampanii „Poszukaj finiszerów” w wyniku uruchomił niesamowitą akcję, dzięki której znalazło się już 33 zawodników z pamiętnego, premierowego maratonu w Berlinie.
Są wśród nich między innymi zwycięzcy Günter Hallas (LG Nord) i Jutta von Haase (LG Süd). Ponadto Bernd Hübner, Peter Bartel, Reinhard Ketelhut i jeden Amerykanin Martin W. Teague
z Glen Ellyn (Illinois w USA).
Martin W. Teague wziął udział w maratonie w 1974 roku jako członek armii USA Forces. Wrócił do Berlina w 1998 roku ponownie, aby wziąć udział w 25. rocznicy imprezy, a teraz chce zakończyć karierę biegową na 50. Maratonie Berlińskim. Będzie jedynym zawodnikiem z 1974 roku, który weźmie udział w maratonie po 50 latach. Obecnie intensywnie trenuje z przyjaciółmi z Chicago Marathon żeby dobrze zaprezentować się w Berlinie.
W pierwszej edycji miał numer startowy „6”. Mark Milde, dyrektor maratonu obiecał, że w tym roku przyzna mu ponownie numer „6”, a trzeba dodać, że tak niskie numery są zarezerwowane tylko dla elity zawodników. Peter Bartel i zwycięzca z 1974 Günter Hallas chcą wystartować w 50. maratonie w 2024, ale nie jako biegacze – chcą trasę pokonać chodem.
Reinhard Ketelhut, a dokładniej prof. dr hab. Doktor Reinhard G. Ketelhut w 1974 roku wziął udział w maratonie jako student nauk o sporcie i matematyce na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Pierwszą edycję biegu ukończył na 189. miejsce z czasem 4:49:00.
Jego późniejsza imponująca kariera zawodowa przedstawiona jest tutaj w załączniku Ketelhut 2024 1 Curriculum vitae 1CV „Curriculum Vitae”. Profesor jest niezwykle kompetentną osobą w kontekście mówienia o prozdrowotnych funkcjach biegania. 13 lat po swoim starcie w 1. Maratonie Berlińskim prof Ketelhut zbadał biegaczy przed i w trakcie maratonu w Berlinie (rok 1987), można o tym przeczytać w załączniku tutaj Ketelhut 2024 -0- Fitness in the fit_Does_physical_conditioning_affe „Fitness in fit: czy kondycja fizyczna wpływa na czynniki ryzyka zawałowego u osób w średnim wieku”. Ciekawe opracowania znajdują się również w załącznikach:
– Ketelhut 2024 -2- Einfluss bei Marathonläufern – cv-Risk factors „Wpływ jakości treningu i wpływ czynników ryzyka sercowo-naczyniowego u maratończyków”
– Ketelhut 2024 -3- Hypertonie bei Marathonläufern – CARDIOVASC 2016 „Podwyższone ciśnienie rozkurczowe w spoczynku – nadciśnienie u maratończyków”
Prof. Ketelhut był nie tylko biegaczem, ale także aktywnie uprawiał inne sporty. Szczególne sukcesy odnosił w judo, gdzie jedną z jego ostatnich walk stoczył z Dieterem Gruschwitzem, który był wcześniej znanym dziennikarzem w Sender Freies Berlin (SFB), a później dyrektorem ds. sportu
w Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) – niemieckiej stacji telewizyjnej.
70-letni Norbert Schulze (urodzony w 1955 r.) jest obecnie najmłodszym z zawodników, którzy ukończyli maraton w 1974 roku. Najstarszym żyjącym finiszerem jest 95-letni Charly Schöttler.
Plany wspólnych działań z zawodnikami z 1974 roku:
– Zdjęcie przy Waldschulallee 80 w miejscu startu Maratonu Berlińskiego z 1974 roku
– Zaproszenie zawodników na metę na „Modlitwę Maratonową” w Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma w dniu 28.09.2024 (dzień przed maratonem)
– Zaproszenie na wspólne spotkanie/kolację w dniu 28 sierpnia w „Eierschale” – Podbielskiallee
– Ewentualnie zaproszenie na trybunę Maratonu Berlińskiego itp.
Zawodnicy imprezy z 1974 roku byli pionierami w bieganiu maratonu dla „wszystkich”.
Od momentu powstania w 1974 Maraton Berliński na początku rozwijał się bardzo powoli.
Następnie w roku 1981 impreza przeniosła się do centrum Berlina (Zachód), start był przy Reichstagu, a meta na słynnym Kurfürstendamm.
Dzięki dużej liczbie uczestników i 13 rekordom świata maraton stał się jednym z najważniejszych na świecie. Jest również najważniejszą, sportową wizytówką Berlina.
Więcej można przeczytać na stronie: https://news.germanroadraces.de/?post_eng=50-years-of-the-berlin-marathon-the-anniversary-on-29-september-2024-the-search-for-the-finishers-of-1974-and-their-2024-program
Foto: Horst Milde – Berlin Marathon