Festiwal Biegowy Mattoni w Czeskich Budziejowicach – zwycięstwo Sebastiana Hendla

5500 biegaczy ukończyło zmagania w Festiwalu Biegowym w Czeskich Budziejowicach.

Doskonała zabawa i dobre wyniki – taki był tegoroczny półmaraton w Czeskich Budziejowicach, który odbył się w ramach Mattoni Running Festival. Organizatorom udało się zapełnić miejsca zarówno w biegach wyczynowych, jak i rodzinnych. Zwycięzcą Półmaratonu Mattoni Czeskie Budziejowice będącego drugą częscią EuroHeroes, został Niemiec Sebastian Hendel. Wśród pań triumfowała Ukrainka Maryna Niemczenko, poprawiając europejski rekord trasy. Patrik Vebr i Hana Homolkova okazali się najlepszymi Czechami w biegu, który posiada certyfikat World Athletic Road Race Label.

Po raz pierwszy w Czeskich Budziejowicach odbył się Festiwal Biegowy, którego częścią był tradycyjny Półmaraton Mattoni. Nowy format okazał się bardzo udany. W rodzinnym biegu na milę DM i biegu bambini wzięło udział 2200 uczestników. Na nowym dystansie na 5 km wystartowało  ponad 500 osób. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że krótsze dystanse również cieszą się zainteresowaniem publiczności. To dobry sygnał, że ludzie interesują się bieganiem. Udało nam się zapełnić listy startowe, a ludzie mogli cieszyć się sportowym, słonecznym dniem” – powiedział Carlo Capalbo, prezes Komitetu Organizacyjnego RunCzech.

W biegu głównym wzięło udział 2900 osób. Najlepszym biegaczem Półmaratonu w Czeskich Budziejowicach został Sebastian Hendel z Niemiec. Na początku biegł w kilkuosobowej grupie, jednak od połowy dystansu podążał już sam. Do europejskiego rekordu trasy zabrakło mu pół minuty, ale czas 1:03:38 to świetny wynik.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że moja dobra passa w wyścigach RunCzech trwa. Próbowałem zejść  poniżej godziny i trzech minut. Na dziesiątym kilometrze było dobrze, ale z biegiem czasu zmęczenie i ból nóg dawały o sobie znać. To było wspaniałe doświadczenie! Mój pierwszy start w Czeskich Budziejowicach wypadł doskonale.” – dodał Hendel, który wykonał ważny krok w kierunku obrony tytułu EuroHeroes, projektu RunCzech wspieranego przez European Athletics, którego celem jest rozwój i promowanie doskonałych zawodników europejskich. „Kiedy wracałem na plac, wiele osób wiwatowało na moją cześć i wykrzykiwało moje imię. Panowała naprawdę wspaniała atmosfera” – dodał Hendel.

Drugie miejsce zajął Włoch Daniele D’Onofrio, a trzeci był Ukrainiec Mykoła Mevsha, który znacząco poprawił swój życiowy rekord. Najlepszym czeskim biegaczem okazał się Patrik Vebr (1:08:38), który pokonał Petra Pecheka i Tomasa Krvohlaveka.

„Chociaż nie bardzo lubię biegać w tempie treningowym, na dzisiaj wybrałem taką strategię. Razem z trenerem zdecydowaliśmy się na to głównie ze względów zdrowotnych, ale także ze względu na zbliżające się starty na stadionie. Jednak ogólna ocena jest pozytywna. Cieszę się przede wszytskim, że moje zdrowie dopisuje” – podsumował Vebr.

Najszybszą kobietą okazała się Maryna Niemczenko z Ukrainy, która znaczną część dystansu  przebiegła samotnie, próbując gonić kilku mężczyzn, którzy pomagali jej w utrzymaniu tempa. „Gdybym biegała z inną zawodniczką, byłoby łatwiej, bieganie w pojedynkę jest trudne. Starałam się gonić zawodników będących przede mną. Jestem bardzo usatysfakcjonowana” – oceniła Niemczenko po starcie. Ukrainka o pół minuty pobiła europejski rekord trasy Terezy Hrochowej z 2022 roku. Obecnie wynosi on 1:11:26 . Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Nataliya Semenovych, a trzecie Mołdawianka Lilia Fisikovici. Najlepszą Czeszką była Hana Homolkova, która po zaciętym pojedynku pokonała Anetę Císařovą. Teresa Jagošová zajęła trzecie miejsce.

Wyniki mężczyzn:

https://www.runczech.com/file/edee/2024/05/mattoni-ceske-budejovice-half-marathon-ranking-list-male-20.pdf?vgo_ee=s30JKHpnx9gj4OlZVUh7C7Y%2BgNp4kr6eB3Giix3HL%2FIcHgsAM4U%3D%3Aq4ValY3bdxMDH5dYyJXZ134RnK%2B6rCtd&vgo_ee=yrNA5%2Bom5hiMLxIH2oELsKYtLaXY5NUm6xgMszHEkcSh4QwvQmb2%3AntzIKzNuuhCkK6IAaOrtmSnZSuBWDAr0

Wyniki kobiet:

https://www.runczech.com/file/edee/2024/05/mattoni-ceske-budejovice-half-marathon-ranking-list-female-20.pdf?vgo_ee=s30JKHpnx9gj4OlZVUh7C7Y%2BgNp4kr6eB3Giix3HL%2FIcHgsAM4U%3D%3Aq4ValY3bdxMDH5dYyJXZ134RnK%2B6rCtd&vgo_ee=yrNA5%2Bom5hiMLxIH2oELsKYtLaXY5NUm6xgMszHEkcSh4QwvQmb2%3AntzIKzNuuhCkK6IAaOrtmSnZSuBWDAr0

Live Stream z PulseTV:

https://pulselive.tv/events/ceskebudejovice2024/landing?utm_source=ActiveCampaign&utm_medium=email&utm_content=Watch+the+Mattoni+%C4%8Cesk%C3%A9+Bud%C4%9Bjovice+Half+Marathon+LIVE%21&utm_campaign=31_05_2024-RCN55-en

Wszelkie aktualności na łamach mediów społecznościowych:

Facebook – https://www.facebook.com/runczech
Instagram – https://www.instagram.com/runczech/
Twitter – https://twitter.com/RunCzech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »