Praga Półmaraton – 15 tysięcy biegaczy z mistrzem świata w stawce!

Oczekiwanie na 24. edycję Półmaratonu Praskiego osiągnęło szczyt! Miasto przygotowuje się na przyjęcie imponującej liczby ponad 15 000 biegaczy z całego świata. Dzięki nowej lokalizacji startu i mety tegoroczny półmaraton (będący jednym z prestiżowej serii SuperHalf) otworzy zupełnie nową perspektywę malowniczym ulicom stolicy Czech. Półmaraton Praski cieszy się opinią jednej z najlepiej zorganizowanych imprez biegowych na świecie, czego dowodem jest etykieta Elite World Athletics.

Tegoroczna trasa będzie przebiegać następująco: wzdłuż Wełtawy, z widokiem na Zamek Praski i Most Karola w tle, dalej prowadzona będzie przez serce i duszę miasta – Rynek Starego Miasta, z niezwykłym Zegarem Astronomicznym po prawej stronie. Oczywiście wszystko to w bardzo szybkim tempie!

W tym roku w półmaratonie wystartuje ciekawy „mix” osobowości z biegowego i nie tylko biegowego świata. Uczestnicy Ci podkreślą jak kolorową i różnorodną społecznością jest środowisko biegaczy.  Wystartuje m.in. najbardziej wpływowa influencerka sportowa 2023 roku Lisa Migliorini, znana również jako @thefashionjogger. Martin Fiz, hiszpański mistrz świata w maratonie z 1995 r, który próbuje wygrać wszystkie sześć biegów SuperHalfs w kategorii 60+. Ponadto w zawodach weźmie udział Słowak Maroš Kudlík, znany jako @marosh_the_spartan. Maros to biegacz, który trzykrotnie pokonał raka i porusza się bez jednej nogi.

Jednak urok Praskiego Półmaratonu wykracza poza świat mediów społecznościowych. Jest to wydarzenie, które łączy rodziny, przyjaciół i entuzjastów biegania. Jest to impreza, która nie tylko wiąże się z samym bieganiem, ale także z tętniącym życiem Running EXPO. Running EXPO (wspólny wysiłek z Prague Exhibitons Ground) oferuje przeróżne wrażenia i prezentuje ciekawostki z najnowocześniejszym sprzętem, niezbędnymi produktami żywieniowymi i innowacjami biegowymi.

W tym roku ponad połowa uczestników, reprezentuje aż 115 narodowości. Niemcy, Hiszpania i Włochy przewodzą, stając się trzema najliczniejszymi krajami, które wniosą wkład w różnorodną i tętniącą życiem oprawę Półmaratonu Praskiego 2024. Wzrost liczby biegaczy z zagranicy podkreśla status imprezy jako najważniejszego wydarzenia w Czechach. Podkreśla także jego wkład w scalanie i jednoczenie ludzi z różnych zakątków świata bez względu na wszystko.

Oczywiście aspekt sportowy jest od lat jednym ze znaków rozpoznawczych Praga Półmaratonu. Na linii startu stanie między innymi aktualny mistrz świata w półmaratonie z Rygi 2023 – Sabastian Kimaru Sawe.

„Każdego roku do Pragi przyjeżdżają całe zastępy wielkich zawodników z całego świata. Ale w tym roku będzie to absolutne apogeum pod tym względem. Jesteśmy bardzo zadowoleni i wierzymy, że występ Sawe będzie jednym z najważniejszych punktów tegorocznej imprezy” – powiedział Carlo Capalbo, Prezes Zarządu Komitet Organizacyjny RunCzech.

Sabastian Kimaru Sawe został królem półmaratonu w październiku ubiegłego roku w Rydze kiedy zwyciężył w 59:10. Jego rekord życiowy to imponujące 58:29! 29-letni zawodnik po raz pierwszy przyjedzie do Pragi prosto z Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych w Belgradzie, gdzie w biegu indywidualnym zajął 7 miejsce, ale był częścią zwycięskiej drużyny Kenii.

Rekord Praskiego Półmaratonu z 2012 roku wynosi 58:47. Ustanowiony został przez Atsedu Tsegay. Czy tym razem rekord oprze się atakowi Sawe? A może koronę zdobędzie któryś z pozostałych afrykańskich biegaczy zgłoszonych do tegorocznej imprezy? Poważną konkurencją dla mistrza świata  będą jego rodacy: Geofry Toroitich Kipchumba (59:13), Patrick Kabirech Mosin (59:31) i Maxwell Kortek Rotich z Ugandy, który w zeszłym roku był drugi w stolicy Czech (1:00:06).

Z europejskich sportowców warto wymienić Irlandczyka Stephena Sculliona (1:01:08), Portugalczyka Helio Gomesa (1:02:07) i Hiszpana Abdennasserema Oukhelfenema (1:02:51). Najlepszy wynik Europejczyka w historii Praga Półmaratonu wynosi 1:02:17 i jest duża szansa, że zostanie poprawiony. Czescy sportowcy właśnie wrócili z obozu przygotowawczego w Kenii i nie możemy się doczekać, czy uda im się poprawić swoje życiowe rekordy – Patrik Vebr (1:05:42), obrońca tytułu mistrza Czech w zeszłym roku, będzie miał silną konkurencję „domową” w postaci  Jirki Homolaca (1:03:23), będącego tutaj posiadaczem najlepszego czeskiego występu, a także Martina Zajica (1:04:28).

Bieg rozpoczyna się w sobotę o godzinie 10:00 na Bubenskim Nabrzeżu i będzie transmitowany na żywo w czeskiej telewizji. Na YouTube będzie relacja dla całego świata z angielską gwiazdą mikrofonu Timem Hutchingsem, który ma ponad 20-letnie doświadczenie w komentowaniu igrzysk olimpijskich, mistrzostw Europy i świata. Alternatywnie – Pulse.tv, innowacyjna platforma zapewniająca widzom najlepsze wrażenia wizualne, będzie transmitować wydarzenie na żywo, umożliwiając widzom wybór preferowanego biegacza i śledzenie go przez cały wyścig oraz wybór najlepszej relacji wideo.

Odliczanie do biegu trwa. Ale to odliczanie to nie tylko oczekiwanie na zaciętą rywalizację i doskonałe wyniki sportowe. Bez względu na to czy motywacją mają być rekordy życiowe, czy samo pokonanie dystansu, jedno jest pewne – 6 kwietnia w Pradze stworzymy po raz kolejny piękny rozdział wielkiej historii!

Lista startowa mężczyzn:

https://www.runczech.com/file/edee/2024/04/hm_startovni_listina-men-eng.pdf?vgo_ee=qHxhUBAFJqzMOUIXVcQCa4qafq9vi3L%2B7951RNlgdAv3wL%2FOycdc%3AH9gdZAbe1Vs8GvBfXks%2BfPis%2FyYTEubc

Lista startowa kobiet:

https://www.runczech.com/file/edee/2024/04/hm_startovni_listina-4-eng-woman.pdf?vgo_ee=qHxhUBAFJqzMOUIXVcQCa4qafq9vi3L%2B7951RNlgdAv3wL%2FOycdc%3AH9gdZAbe1Vs8GvBfXks%2BfPis%2FyYTEubc

Facebook – https://www.facebook.com/runczech
Instagram – https://www.instagram.com/runczech/
Twitter – https://twitter.com/RunCzech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »