100. Maraton Pokoju w Koszycach. Liczba uczestników rośnie w szybkim tempie

Zaledwie około 500 numerów startowych pozostało dla tych, którzy są zainteresowani czynnym udziałem w setnej edycji Maratonu Pokoju w Koszycach. Limit startujących wynosi 12,5 tysiąca, a grupa chętnych szybko rośnie, więc należy się bardzo szybko decydować na start. Jeśli weźmiemy pod uwagę również sobotni Bieg Rodzinny, to w maratońskim weekendzie na koszyckiej ziemi może się pojawić ponad 16 tysięcy uczestników z całego świata.

Jeżeli chodzi o przybyszów z zagranicy, to mają się pojawić reprezentanci ponad 60 krajów. Najwięcej biegaczy zamierza dotrzeć do Koszyc z Polski, Czech, Węgier, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Serbii.

Poza biegiem samym w sobie, organizatorzy przygotowują także sporo towarzyszących wydarzeń, wystaw, koncertów i innych przedsięwzięć. Obiecują informować o każdej z nich wraz z innymi informacjami, związanymi z programem najstarszego maratonu w Europie, zaplanowanym na niedzielę, 1 października 2023 roku.

 

ZAPISZ SIĘ TERAZ

***

Posłaniec pokoju

Maraton w Koszycach miał w swojej historii wiele kamieni milowych od czasu powstania w 1924 roku.

Jeśli spojrzymy na jego historię przez szerszy kontekst społeczny, to zauważymy, że miasto Koszyce, tak jak i cały kraj, przeszło w poprzednim wieku naprawdę poważne zmiany. To miejsce przeżyło dwie wojny światowe, co miało także wpływ na inne społeczne i polityczne aspekty w tej części świata. To nie zbieg okoliczności, że po 1945 roku słowa takie jak „wolność” i „pokój” pojawiły się w nazwie imprezy.

I dziś też te fakty mają duże znaczenie, kiedy sąsiadująca ze Słowacją Ukraina przeżywa od ponad roku militarną inwazję. Dlatego organizatorzy zamierzają wykreować w Koszycach nowe dzieło, które zostanie nazwane „Messenger of Peace” (Posłaniec Pokoju).

Ta monumentalna praca powstaje obecnie w Koszycach. Symboliczna podstawa tego wytworu będzie „pokryta” medalami z Koszyckiego Maratonu. Na każdym z nich znajdzie się słowo „pokój”. Na samym szczycie, na najwyższym stopniu, ujrzymy gołębia pokoju, który znajdzie się tam, aby bronić pod swoimi skrzydłami wartości, w które wierzymy. W przeszłości biegacze z czterech kontynentów i dziesiątek krajów brali udział w Maratonie w Koszycach.

Prześlij nam swój maratoński medal i pozwól, aby Twoja historia była również częścią „Posłańca Pokoju”. Z dumą dołączymy Twoje trofeum do pomnika – zachęcają organizatorzy.

ADRES, POD KTÓRY MOŻESZ WYSŁAĆ SWÓJ MEDAL

***

Historia miasta i jego maratonu

Twierdząc, że jubileuszowy maraton funduje wiele dodatkowych atrakcji, powinniśmy też wspomnieć o tym, co będzie w programie na 2024 rok, a więc dokładnie sto lat po pierwszym maratonie w Koszycach.

Wraz z wydaniem jubileuszowego znaczka pocztowego, pamiątkowej monety euro i planowanej publikacji książkowej, pojawi się też premiera filmu fabularnego w reżyserii Petera Kerekesa.

Jeden z najbardziej utytułowanych słowackich reżyserów ostatnich lat, pochodzący z Koszyc Peter Kerekes opowiedział o celu pracy związanej z maratonem: – Film opowiada o historii małego miasta w centralnej Europie, o maratonie i maratończykach, ale też o zwykłych ludziach, którzy biegają dla wolności lub uciekają przed nieszczęściem. Indywidualne opowieści łączą się w stuletni obraz dziejów Koszyc i Europy Centralnej, a scala go maraton. Te opowieści stają się metaforą, przestają być opowieściami, a przeobrażają się w historię.

Dodajmy, że ekipa filmowa pracowała w Koszycach w 2021 i 2022 roku i, co oczywiste, będzie też pracować w tym sezonie. Film sam w sobie będzie też sięgał poza granice Słowacji, dlatego ekipa jest obecnie w Kenii, gdzie przygotowuje wiele ujęć do swoich opowieści o maratonie, w dobrze znanym kenijskim centrum biegowym, znajdującym się w Eldoret.

***

Historie z dziewięciu dekad: co zdarzyło się na Maratonie w Koszycach 80 lat temu

Bitwa imienników

Wydarzenia w Koszycach podczas tego okresu odbywały się w aurze trwającej wojny. Latem 1943 roku nastąpił nawet atak militarny i bombowy na lotnisko znajdujące się bardzo blisko miasta.

Pomimo tego maraton został ostatecznie zorganizowany i odbył się 19 września. Łącznie 34 zawodników dotarło do mety i, co zostało potwierdzone przez dokładne światowe statystyki, była to (raczej zaskakująco) najliczniejsza grupa uczestników we wszystkich maratonach, które tamtego roku odbyły się na świecie. 

Jedna pokrewna statystyka informuje, że zwycięzca, Geza Kiss, wziął udział w sześciu biegach na swoich lokalnych trasach, a jego występ w 1943 roku był zdecydowanie najlepszy spośród nich. Geza pokonał swojego imiennika, Jozsefa Kissa dokładnie o minutę. Jozsef Kiss był regularnym uczestnikiem zawodów w Koszycach przez dłuższy czas, od 1936 do 1958 roku. W tym czasie nawet dwukrotnie zwyciężył. Jednak tym razem nieznacznie uległ rywalowi w „bitwie imienników”.

Rezultaty Maratonu w Koszycach (19 września 1943 roku):

1. Geza Kiss (Węgry)                                              2:50:14

2. Jozsef Kiss (Węgry)                                2:51:14

3. Ludovic Gall (Węgry/Rumunia)             3:00:50

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »