100. Maraton Pokoju w Koszycach. Liczba zarejestrowanych rośnie w szybkim tempie!

Najstarszy maraton w Europie cieszy się wielkim zainteresowaniem. Setna edycja tuż tuż!

W pierwszych 50 dniach po otwarciu rejestracji na bieg zapisało się ponad 6 tysięcy sportowców, co stanowi około połowę planowanej frekwencji. Do startu wciąż pozostało ponad osiem miesięcy, w związku z tym ciekawie będzie obserwować, jak te liczby się rozwijają.

Naturalnie, pierwsze skrzypce grają miejscowi, ale kolejne szczeble zajmują przedstawiciele wielu innych krajów, na czele z Polską, Czechami, Francją, Węgrami, Wielką Brytanią i Niemcami.

Tymczasem organizatorzy potwierdzili, że wszystkie główne składowe programu, czyli maraton, półmaraton i sztafeta, odbędą się w niedzielę, 1 października. Dzień wcześniej, w sobotę, 30 września, harmonogram zostanie zdominowany przez Bieg Rodzinny U.S. Steel.

ZAPISZ SIĘ TERAZ

***

KOSZYCKIE REKORDY

2022 rok również był dobry dla Maratonu Pokoju w Koszycach ze względu na jakość rezultatów sportowych. Wyniki uzyskane na bazie pomiarów World Athletics były jak do tej pory najwyższe (nota 9585 punktów). W porównaniu z innymi maratonami daje to obecnie Koszycom 12. miejsce w Europie i 17. na świecie.

Kiedy spojrzymy na grupę najlepszych maratonów, warto zauważyć, że Koszyce, liczące 240 tysięcy mieszkańców, są zdecydowanie najmniejszym miastem w tym gronie. Średnia populacja w jednym ośrodku, biorąc pod uwagę 20 miast z najlepszymi maratonami według World Athletics, to 2,75 mln mieszkańców.

Pośród biegaczy z elity Kenijczyk Reuben Kerio, który w 2022 roku wygrał tutaj po raz trzeci, to interesująca postać z punktu widzenia Koszyc. Tylko Pavel Kantorek (1958, 1962 i 1964) wygrał trzykrotnie. Rekordowe cztery zwycięstwa odniósł Jozsef Galambos (1927, 1928, 1932 i 1933). Biorąc po uwagę wiek Reubena Kerio (urodził się w 1994 roku), jego atak na rekord Galambosa nie jest wykluczony.

RANKING NAJLEPSZYCH MARATONÓW WEDŁUG WORLD ATHLETICS

***

BOGATY PROGRAM

Zanim biegacze wezmą udział w 100. Maratonie Pokoju w Koszycach, jego organizatorzy planują wiele innych interesujących zawodów. Oto program najbliższych biegów i aktywności w skrócie:

1 stycznia – 19 marca – Maratońskie Zimowe Wyzwanie (5 i 10 km)

22 kwietnia – Ultramaraton Koszyce – Miszkolc (116 km)

11 maja – Bieg Miejski (4,2 km)

14 maja – Półmaraton Pokoju w Koszycach (21,1 km)

24 czerwca – Aksamitny Bieg dla Kobiet (5 i 10 km)

***

Historie z dziewięciu dekad. Co wydarzyło się na Maratonie w Koszycach 90 lat temu

Ponownie nikt nie mógł złapać Galambosa

Zbieg okoliczności sprawił, że w dziesiątej edycji maratonu w 1933 roku wzięło udział 33 biegaczy. Zawodnicy z Niemiec, którzy brali udział w imprezie rokrocznie, nie dotarli, ponieważ nastroje społeczne po objęciu władzy przez Hitlera uległy zmianie i naród przygotowywał się do burzliwego okresu. Starter doliczył się 33 zawodników zanim dał sygnał, ale na linii mety pojawiło się dwóch mniej.  

Na przedostatnim miejscu finiszował 22-letni Ludovit Majoros. Później Ludovit dość często, z przerwami, wracał na bieg. Ostatni raz pojawił się 57 lat po swoim pierwszym występie. Co niezwykłe, przez ten długi okres nie stracił wiele ze swojej formy i prezentowanego poziomu. Pod koniec przygody z maratonem pobiegł tylko 30 minut wolniej od swojego występu z młodości.

Wróćmy jednak do faworytów. Być może najwięcej szans dawano Josefowi Szulcowi, głównie z powodu drugiego miejsca, jakie zajął na maratonie w Wiedniu, który odbył się nieco ponad miesiąc przed zawodami w Koszycach. Kiedy wystartowali, każdy biegł w swoim tempie, a dotarli dokładnie w takiej samej kolejności, jaką wskazywał światowy ranking za 1932 rok. Faworyzowany Szulc zajął trzecie miejsce. Równe tempo sprawiło, że w trakcie biegu na czoło wysunął się weteran, Jozsef Galambos. W ten sposób odniósł czwarte zwycięstwo, co do dzisiaj jest rekordem imprezy w Koszycach.

Wyniki Maratonu – 28 października 1933 roku

1. Jozsef Galambos (HUN)                2:37:53,2

2. Arturs Motmillers (LAT)                 2:41:38,2

3. Josef Szulc (CZE)                          2:42:43,0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »