Międzynarodowy Maraton Pokoju w Koszycach 2022: pięć tysięcy zarejestrowanych

Organizatory najstarszego maratonu w Europie mają za sobą bardzo udaną pierwszą połowę roku. Wypełniły ją biegowe wydarzenia i społeczne przedsięwzięcia.

Obecnie ich wysiłki koncentrują się wokół niedzieli, 2 października, kiedy biegacze z całego świata wyruszą na szybką maratońską trasę, która używana jest od dekad. Trzy miesiące przed startem zarejestrowało się już 5000 zawodników i z pewnością znacznie więcej dokona tego do zakończenia zapisów, co jest planowane wraz z początkiem września. Setki zapisanych włączyło się w tym roku do wyzwania pod nazwą „My First Marathon” („Mój pierwszy maraton”), który jest długoterminowym programem, motywującym biegaczy do podjęcia maratońskiego debiutu w Koszycach.

Wraz z nimi będzie także trenować trzech bardzo doświadczonych zawodników, którzy zgłosili chęć dołączenia do Diamentowego Klubu, zrzeszającego tych biegaczy, którzy ukończyli bieg w Koszycach przynajmniej 25 razy. Do dziś to grono liczy 63 osoby.

Do czasu gdy listy startowe zostaną zamknięte, poznamy nazwiska największych faworytów, którzy powalczą o pierwsze miejsce w biegu, umieszczonym w kalendarzu World Athletics z adnotacją o posiadanym certyfikacie „Elite Label Road Race”. Dzisiaj można już potwierdzić, że jakość ścigania z pewnością nie będzie gorsza od tej z 2021 roku.  

ZAREJESTRUJ SIĘ TERAZ

***

Bądź gotów na maraton pełen podróżniczych przeżyć

Przeznacz większość swojego pobytu na Słowacji i zarezerwuj więcej dni, aby odkryć ukryty skarb w sercu Europy

Pokażemy Ci, czego nie przegapić, zwłaszcza obok Koszyc, gdzie Twoja maratońska przygoda się rozpoczyna. Zwiedź cudowną podziemną scenę z najstarszą kopalnią opali na świecie. Biwakuj pod rozgwieżdżonym niebem, gdzie Drogę Mleczną widać doskonale i to gołym okiem. Wędruj przez wąwozy pełne zieleni rodem z dżungli, tętniące życiem, jakiego nie znajdziesz nigdzie indziej. Odkryj region usiany nadzwyczajnymi, drewnianymi kościołami, wpisanymi na listę UNESCO. Albo zaspokój swoje bajkowe fantazje i podróżuj po zamku z bajki Disneya, będącego wśród najczęściej oglądanych miejsc w Centralnej Europie. Piękno Słowacji jest bogate i różnorodne – nasza lista 10 podróżniczych propozycji pomoże Ci przeżyć niezwykły urlop:

10 WYJĄTKOWYCH MIEJSC NA SŁOWACJI

***

Maraton zwalnia

Wiele badań i statystyk potwierdza, że średni czas ukończenia maratonu w masowych biegach stopniowo się obniża.

Bogate studium opublikowane przez Jensa Jakoba Andersena dowodzi, że w 2018 roku średni czas ukończenia biegu maratońskiego wyniósł 4:29:53. Dodajmy, że średni czas w Koszycach w tym samym sezonie to 4:11:33.

A od czasu gdy maraton w Koszycach notował wyniki wszystkich biegaczy, którzy dotarli do mety (a więc od 1924 roku, gdy tylko bieg powstał), taki średni koszycki czas można uznać za relatywnie szybki.

Jaki to czas? 3:32:40. Przypomnijmy jednak, że do 1980 roku udział w maratonie w Koszycach wiązał się z uzyskaniem minimum kwalifikacyjnego. Dlatego na przykład w 1979 roku Vaclav Kamenik dobiegł ostatni, na 65. pozycji, z czasem 2:44:02.

***

Opowieści z dziewięciu dekad

Co stało się na maratonie w Koszycach 60 lat temu

Dwie bitwy między Kantorkiem i Edelenem

W 1962 roku Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce skończyły się w Belgradzie zaledwie trzy tygodnie przed maratonem w Koszycach, co skomplikowało organizatorom zadanie w postaci zbudowania mocnej listy startowej. Ostatecznie miejscowy Pavel Kantorek i Amerykanin Leonard „Buddy” Edelen stali się największymi faworytami zmagań.

Przed wystrzałem startera organizatorzy wprowadzili dwie interesujące innowacje. Telewizja przygotowywała pierwszą w dziejach transmisję na żywo z biegu, ponadto skomponowano piosenkę maratońską. Znamy ją i słuchamy jej nadal również dzisiaj. Bardziej zorientowani wśród nas wiedzą, że jej autor jest dobrze znanym kompozytorem, dyrygentem i muzycznym dramaturgiem. To 97-letni dziś Stefan Ladizinsky.

Wróćmy jednak do biegu. Według nagrań wiał tego dnia silny wiatr, co zmniejszyło na trasie moc wielu biegaczy. Zwłaszcza Edelena, który prawdopodobnie spędził najwięcej czasu na pozycji lidera. Pewnie właśnie dlatego na ostatnich metrach stracił prowadzenie na rzecz Pavla Kantorka, który w ten sposób zdobył drugi spośród trzech koszyckich tytułów. Ta dwójka powtórzyła swój pojedynek w grudniu tego samego roku w Fukuoce, ale tam role się odwróciły. Tym razem Edelen pokonał konkurenta z Koszyc o sześć dziesiątych sekundy, uzyskując czas 2:18:56. Głównie dzięki występowi w Japonii obaj biegacze znaleźli się ostatecznie w najlepszej dziesiątce biegaczy na świecie za 1962 rok.

Wyniki Maratonu Pokoju w Koszycach, 7 października 1962 roku:

1. Pavel Kantorek (Czechosłowacja)                    2:28:29

2. Leonard Edelen (USA)                            2:28:31

3. Klaus Moser (Niemcy)                            2:30:15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »