Maraton w Tokio nie odbędzie się w tym roku

Fundacja Tokio Maraton ogłosiła, że Maraton Tokijski, który pierwotnie przełożono z 28 lutego na 17 października, nie odbędzie się w tym roku ze względu na pandemię. Organizatorzy planują przywrócić imprezę 6 marca 2022 roku, a więc umieścić ją w tradycyjnych, wczesnowiosennych ramach czasowych.

– Niespełna miesiąc przed planowanym wydarzeniem, Tokio wciąż przeżywa stan wyjątkowy – czytamy w oficjalnym dokumencie sporządzonym przez organizatorów. – Z powodu trudności z prognozowaniem, co dalej z wirusem, a także biorąc pod uwagę problemy z przemieszczaniem się, postanowiono ponownie przełożyć Tokio Maraton, tym razem z niedzieli, 17 października 2021 roku na niedzielę, 6 marca 2022 roku.

Tokio Maraton to jeden z sześciu biegów tworzących cykl Abbott World Marathon Majors – serię największych i najpopularniejszych maratonów świata. Z powodu pandemii, każde z tych wydarzeń zostało przeniesione na jesień, co jest pierwszym takim przypadkiem w historii. Pozotałe pięć biegów – BMW Berlin Maraton (26 września), Virgin Money London Maraton (3 października), Bank of America Chicago Maraton (10 października), Boston Maraton (11 października) i TCS Nowy Jork Maraton (7 listopada) – wciąż są uwzględnione w scenariuszu jako imprezy, w których będzie można masowo uczestniczyć.

Jak informują organizatorzy, biegacze, którzy opłacili już tegoroczny maraton w stolicy Japonii, mogą na tej podstawie wystartować w przyszłorocznym biegu. Jeśli jednak nie mają takiego zamiaru, mogą zażądać zwrotu wpisowego (pomniejszonego o drobną opłatę manipulacyjną). Zawodnicy, którzy zarejestrowali się już na marcową edycję, otrzymają w październiku instrukcje dotyczące opłaty startowej. 

Tokio Maraton 2020 odbył się w niedzielę, 1 marca, tuż przed ogłoszeniem globalnej pandemii. Mimo tego liczba uczestników została ograniczona do reprezentantów elity, a zawody ukończyło 151 biegaczy. Informacja dotycząca odwołania tegorocznej edycji sprawia, że masowy maraton ominie Tokio przez dwa kolejne sezony.

Mimo że w Japonii liczba zakażeń koronawirusem wynosi obecnie średnio 5,3 na 100 000 mieszkańców, większość masowych imprez biegowych została w tym roku odwołana. Choćby Półmaraton Kobiet w Matsue, Maraton Upamiętniający Igrzyska w Nagano, Międzynarodowy Półmaraton w Sendai, Półmaraton w Hokodate, Półmaraton w Shibetsu, czy Maraton Hokkaido. Planowany na 5 grudnia Maraton w Fukuoce jest przewidziany tylko dla elity. Co istotne i zarazem smutne, będzie to ostatnia edycja jednego z najbardziej prestiżowych maratonów świata. Imprezę po raz pierwszy zorganizowano w 1947 roku, odbywała się ona nieprzerwanie przez 74 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Languages »